Kinek mi a fontos: a béke helyett Orbánnal foglalkozna a lengyel elnökség
Jelzésértékű lépést tett Tusk kormánya.
A lakossági átoltottság arányában oldják fel fokozatosan a járványügyi korlátozásokat Európa országaiban. Közép-Európában az alternatív vakcinabeszerzéseknek és az oltási kampányoknak köszönhetően gyorsabb nyitás történhet, ugyanakkor Magyarországon még a régióhoz képest is szabadabb élet lehetséges már. Közép-európai körképünk a nyitás jelen állásáról.
Ahogy a világ legtöbb állama számára, úgy Közép-Európa országainál is prioritás, hogy nyár elejére az átoltottság arányában minél szélesebb körű nyitást hajtsanak végre – a nyári szezonnak gazdasági és mentálhigiénés jelentősége is van.
Az EU, pontosabban az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) hivatalos adatai alapján a régió kormányai többnyire jól vették a tavaszi járványkezelési akadályokat, a lakosság védettsége lehetővé teszi, hogy május-június hónapokban a járványügyi korlátozások fokozatos feloldásával viszonylagosan szabad legyen a nyár. Ugyanakkor
a világszinten is élvonalba tartozó átoltottsági aránynak köszönhetően. Összeszedtük a részleteket a korlátozások feloldásával kapcsolatban.
Magyarország
A kormány a fokozatos újraindítás lépéseit az átoltottak számához kötötte.
miután a beoltottak száma elérte a 2,5 milliót. Az üzletek kinyithattak azzal a feltétellel, hogy 10 négyzetméterenként 1 vásárló lehet az üzletben. A második körben – miután már 3,5 millió beoltott volt – április 24-től kinyithattak a vendéglátóipari létesítmények teraszai, kerthelyiségei. A harmadik fázis – 4 millió beoltottnál – május 1-jén lépett hatályba: az esti kijárási tilalom kezdetet éjfélre módosult, ettől kezdve az üzletekben már este 11 óráig lehet vásárolni,
A közterületen, a tömegközlekedési eszközökön, boltokban továbbra is kötelező a maszkhasználat, továbbá kerülendő a csoportosulás és a gyülekezés.
Látogatók a fővárosi Széchenyi fürdőben május elsején – ezen a napon ütemezett nyitás kezdődött a budapesti fürdőkben
Április 19-én az óvintézkedések megtartásával újraindulhattak az óvodák és az általános iskolák alsó tagozatai. Május 10-én pedig újraindult a jelenléti oktatás az általános iskolák felső tagozatán és a középiskolákban. A május elsejétől életbe lépett intézkedések jelentős része védettségi igazolványhoz kötött: a vendéglátó üzletek belső tere, a szállodák, a szabadidős létesítmények, az uszodák, az edző- és fitnesztermek, a sportlétesítmények a védettségi igazolvánnyal rendelkezők és a felügyeletük alatt lévő kiskorúak számára látogathatóak.
Kelet-Közép-Európa
Szlovákiában április 19-én kezdődött a fokozatos nyitás: hét napnál nem régebbi negatív teszt felmutatása esetén a családok már foglalhattak szállást a hotelekben, a múzeumok és könyvtárak, illetve az uszodák és az edzőtermek is látogathatóak lettek. Április 26-tól megnyitottak a bárok és éttermek szabadtéri részei, az országban azonban este kilenc és hajnali egy óra között még kijárási tilalom van érvényben, a maszkhasználat pedig közterületeken szabadtéren is kötelező.
Lengyelországban május elsején kinyitottak a fodrászatok és a szabadtéri sportlétesítmények,
(alsó tagozatos tanulók számára). A hotelek részleges nyitása is megtörtént, korlátozott számú, védettséget igazoló szállóvendéget fogadhatnak. Május 15-től szigorú biztonsági előírások mentén a felső tagozatosok és a középiskolások is járhatnak iskolába, újra látogathatók lesznek a mozik, a szabadtéri vendéglátás is beindul, május végétől pedig a zárt helyiséges is.
Csehországban május 3-tól már a felső tagozatosok is visszatérhettek az iskolába, igaz, heti rotációban és csak azokban a régiókban, ahol az új fertőzöttek száma alacsony. A boltok hétfőn nyithattak, az éttermek és pubok teraszai pedig május 17-e után lesznek látogathatók. Hétfőtől szabadtéren már nem kötelező a maszkviselés, ha a két méteres távolságtartás megvalósul, a tömegközlekedésen és intézményekben azonban igen.
Vásárlók várakoznak egy prágai ruhabolt nyitására május 10-én – Csehországban hétfőn nyithattak ki újra az üzletek
Romániában az éttermek és bárok, a mozik, könyvtárak, kulturális intézmények, illetve a hotelek 50, illetve 30 százalékos kapacitással üzemelhetnek a helyi fertőzöttség arányától függően. A szabadtéri sportlétesítmények és strandok nyitva vannak.
a közterületeken és a tömegközlekedési eszközökön kötelező a maszkviselés.
Horvátországban a boltok már nyitva vannak, négy négyzetméterenként egy vásárló tartózkodhat a helyiségekben, a szabadtéri szolgáltatást nyújtó éttermek, bárok, kávéházak úgyszintén üzemelnek. A mozik, múzeumok, színházak kis kapacitással, biztonsági ellenőrzések mellett elkezdték működésüket, az edzőtermek és sportlétesítmények azonban egyelőre zárva tartanak.
Szlovéniában este tíz óra után ugyancsak kijárási tilalom van érvényben, a maszk használata 6 éves kor fölött kötelező a zárt terekben és a nyilvános közterületeken. Az üzletek eladói a munka hetente felmutatott negatív teszt birtokában lehetséges, kivételt az alapszolgáltatást végző üzletek jelentenek. Az éttermek, pubok, kávéházak, sportlétesítmények, kulturális intézmények egyelőre zárva tartanak.
--
Nyitókép: Vendégek egy kávézó teraszán Nyíregyháza belvárosában a terasznyitás napján, április 24-én.
fotó: MTI